SIA ,,Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs” Madonas nodaļa sadarbībā ar Varakļānu novada biedrību ,,Dzērvenīte” 2011. gada 10. augustā VLT pasākuma ietvaros organizēja pieredzes apmaiņas braucienu ,,Skaties, mācies, dari pats.” uz Limbažu, Alojas un Salacgrīvas apkārtnes netradicionālo augu un dzīvnieku audzēšanas saimniecībām. Maršruts tika izvēlēts, ņemot vērā potenciālo dalībnieku intereses un ar mērķi apskatīt un iepazīt maksimāli daudz un dažādu saimniecību.
Pieredzes apmaiņas brauciena mērķis bija iepazīt saimniecības, kas nodarbojas ar netradicionālo lauksaimniecību, tūrismu un dekoratīvo dārzkopību, lai smeltos idejas, zināšanas un pieredzi lauku uzņēmējdarbības dažādošanai, lauku teritoriju sakārtošanai un dzīves kvalitātes uzlabošanai laukos.
Braucienā piedalījās 42 dalībnieki no Varakļānu novada Murmastienes pagasta biedrības ,,Dzērvenīte”, Madonas novada pagastu mājražotāji un netradicionālās lauksaimniecības interesenti.
Pirmā saimniecība, kuru apmeklējām, bija pētnieciska jaunsaimniecība, kurā iepazīstināja ar izmēģinājumiem lielogu dzērveņu, henomeļu, upeņu, smiltsērkšķu, pīlādžu, aroniju un irbeņu audzēšanā un pārstrādē.
Limbažu novada Vidridžu pagasta z/s „Sautlāči”.
Bioloģiskās z/s „Sautlāči” apmeklējums. Iepazināmies ar veselības augu vākšanas nosacījumiem un to izmantošanu, kā arī ar netradicionālo dzīvnieku audzēšanu- šinšillas, paipalas.
Vidrižu pagasta z/s “Sautlāči” bija iespēja apmeklēt veselības augu funkcionālo brīvdabas ekspozīciju ar vairāk nekā 300 augu dažādību. Saimniecībā var saņemt informāciju par veselības augu pielietojumu fitoterapijā, kā arī piedalīties fitoproduktu prezentācijā. Apmeklējot plašo ekspozīciju, jebkurš veselīga dzīvesveida piekritējs var tuvāk piekļūt fototerapijas noslēpumiem: pats iemācīties sasiet visplašākā spektra zaru-zāļu-ziedu pirtsslotiņas, izgatavot aromātiskos miega spilventiņus, „pirts gariņus”, „drogu vannas”, dziednieciskās tējas vai augu pulverizētos uztura bagātinātājus. Brauciena dalībniekiem izvērtās ļoti interesanta saruna ar saimniecības īpašnieku Jāni Ulmi, kurš iepazīstināja mūs ar ārstniecības augiem, palīdzēja mūsu zinošajiem brauciena dalībniekiem ar augu atpazīšanu un iepazīstināja ar plašo pielietojumu veselības nostiprināšanai.
Šajā saimniecībā varēja iepazīties arī ar netradicionālo dzīvnieku audzēšanu.
Šinšilas "Sautlāčos" audzē jau astoto gadu, ar ES līdzfinansējumu izveidota atbilstoša novietne un infrastruktūra. Saimniece Kristīne Gulbe stāsta, ka viņa nezina, cik īsti valstī ir nopietnu šinšilaudzētāju, biedrībā esot ap 20, bet no konkurences nav jābaidās. Viss notiek – aprūpējamie dzīvnieciņi nāk un iet, paaudzes mainās, mītnē pastāvīgi ir ap pustūkstoša mazo garaušu. Nekas nav nokavēts, un joprojām ikviens var uzsākt ienesīgo biznesu, kas veicina arī sugas pastāvēšanu.
Saimniece Kristīne Gulbe iepazīstināja mūs arī ar paipalu audzēšanas biznesu.
Šinšilu mājā arī paipalas labi iejutušās. Cālīši pieaug strauji un jau otrajā mēnesī sāk dot oliņas. Pērn tās ļoti pirktas, šogad – mazāk, bet tūristi brauc kā braukuši... "Sautlāči" nav viesu māja, taču apciemotāji ielāgojuši, ka tur vienuviet iegūstams daudz informācijas un atziņu. Pašu ļaudīm imponē pieredze, ka nelielajai platībai – šai gadījumā 26 hektāriem – ir tik daudzveidīga un bagāta atdeve. Ekskursanti, kuru arī nav maz, līdz ar Latvijas dabu un kultūrvēsturi šeit iepazīst latviešu saimnieku strādīgumu un māku dzīvot saskaņā ar dabu.
Ja vēlaties atpūsties no trauksmainās dzīves, mācīties gatavot un pārdot mājas vīnus, ņemt piemēru paša gatavota produkta prezentāciju rīkošanā, iesaku doties uz viesu māju ,,Jokas” Limbažu novadā. Fantastiska vieta atpūtai un relaksācijai, sirsnīgs mājas saimnieks, zinošs speciālists vīnu raudzēšanā no pašu mājās audzētām izejvielām: jāņogām, upenēm, ķiršiem, bērzu sulām, ozollapām, rabarberiem, ērkšķogām, dzērvenēm,, āboliem, liepziediem, gurķiem… Vīnu degustācija. Saimnieks interesanti stāsta par vīnu raudzēšanu, realizācijas iespējām.
Varakļānu novada biedrības ,,Dzērvenīte” valdes priekšsēdētāja Terēzija Ivenkova
SIA LLKC Madonas nodaļas Lauku Attīstības speciāliste Anita Briška
Trešdiena, 24 Augusts 2011
Informācija no www.lauktikls.lv